fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Bölgesel Saç Ekimi

bölgesel saç ekimi öncesiSaç dökülmesi özellikle genç yaşlarda başladığında, kişilerin telaşa kapılmasına neden olur. Hatalı tedavi yöntemlerine sevk edebilir. Bu yüzden bir uzmana danışılmalı ve saç dökülmesi olan bölgeye saç ekimi yaptırılması konusunda doğru bilgi alınmalıdır. Bölgesel saç ekimi ihtiyacı olan kişilerin zaman kaybetmeden bir saç ekim uzmanına danışması faydalı olacaktır. Bu şekilde hem kişinin saç kalitesi belirlenir, hem de doğru şekilde saç ekimi yapılabilir. Saç ekimi uygulamasında en uygun adaylar saçlı alandaki saç kökleri sık ve güçlü olanlardır. Saç kökleri zayıf olan kişilerde ise mezoterapi, Prp gibi uygulamalarla önlem alınabilir.

 

Bu nedenle bölgesel saç ekimi yaptırmayı düşünen adaylar uzman kişilerle görüşmeli ve bu sorundan konforlu bir şekilde kurtulmalıdır. Saç ekiminin doğal sonuçlarından faydalanabilmelidir. Belli bölgelerde saç kayıpları olan kişilere donör sahadan alınan saç kökleri ekilerek açıklık kapatılır. Bu uygulama sırasında kişinin saçları kesilebilir ya da saçlar kesilmeden de saç ekimi yapılabilir. Bu karar kişinin kel kalan bölgesi değerlendirilerek alınır. Açık kalan yani kel olan bölge fazla geniş olmadığı zaman saçların kesilmesine gerek kalmayabilir.

 

 

Bölgesel saç ekimi öncesi

 

Bölgesel saç ekimi öncesinde kişinin analiz muayenesi yapılarak bölgesel saç kayıpları değerlendirilir. Saç kayıpları olan bölgenin cilt yapısı, alanın büyüklüğü, bu alana gerekecek saç kökü miktarı, saç köklerinin alınacağı donör sahanın yeterliliği belirlenir. Herhangi bir sorun tespit edilmediği takdirde başarılı bir bölgesel saç ekimi yapılabilir. Yapılacak operasyon planı bu bilgiler ışığında belirlenir.

 

Bölgesel saç ekiminde saç köklerinin alındığı verici bölge oldukça önemlidir. Bu alandaki saç kökleri kel kalan bölgeyi kapatacak yoğunlukta olmalıdır. Kel kalan bölgeye gereken saç kökleri donör sahadan temin edilebilmelidir. Doğal bir görünüm elde etmek için ilk koşul budur.

 

Fue tekniği kullanılarak yapılan bölgesel saç ekimi sırasında ihtiyaç duyulan saç kökleri gelişi güzel donör alandan alınır ve ekim yapılırsa, farklı kök yapıları yüzünden saçların uzamasında farklılıklar olur. Bir bölge hızla uzar, bir bölge ise yavaş uzar. Bu durum doğallıktan uzaklaşılmasına neden olur. Saç dökülmesi genellikle genetik özelliklerden kaynaklanır. Bölgesel saç kayıpları olanlar uzman, bilgili kişilerle bölgesel saç ekimi yaptırırlarsa, sonuç tam istedikleri gibi mükemmel olur.

 

 

Bölgesel saç ekimi nasıl yapılır?

 

Bazı kişilerin saçı başın her yerinden dökülebilir. Bazılarının ise bölgesel olarak saç dökülmesi sorunu olabilir. Alın bölgesi açılır, tepe bölgesi açılır ya da başka bir alanda açılma olabilir. Başın yan kısımlarındaki saçlar ise genellikle dökülmez. Çünkü bu bölgedeki saç kökleri güçlü yapıdadır. Bölgesel saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler bu alanların saç ekimi ile kapatılıp kapatılamayacağını merak ederler. Gelişen teknolojik yöntemler sayesinde bölgesel saç ekimi yapmakta kolaylaşmıştır. Saç ekim uzmanlarının deneyimli olması operasyonun başarıyla gerçekleşmesini sağlayacaktır.

 

Tepe bölgesine bölgesel saç ekimi: Bazı kişilerde saç dökülmesi sadece tepe bölgesinde olabilir. Bu operasyon sırasında ense bölgesinden alınan saç kökleri tepe bölgesine ekilerek işlem yapılır. Ancak bu ekim sırasında saçların ekim yönü, şekli önemlidir. Tepe bölgesindeki saçların ahengi dışarıdan fark edilmeyecek kadar doğal olmalıdır. Saçların uzadığında duruşu tepe bölgesine uygun olmalıdır. Dolayısıyla bu bölgesel saç ekimi işleminin uzman biri tarafından yapılması gerekir.

 

Alın bölgesine bölgesel saç ekimi: Alın bölgesinde açıklık oluşması toplumda en sık rastlanan saç dökülmesi türüdür. Alın bölgesi dış görünüm içinde özel bir alandır. Kişinin alın bölgesinde saç dökülmesi varsa ve alın çizgisi geriye doğru açıldıysa, saç dökülmesinin bitmesine kadar beklenmesi uygundur. Daha sonra ön saç çizgisi belirlenerek bölgesel saç ekimi yapılabilir. Bu alana yapılacak saç ekimi önemlidir. Kişinin tamamen görünümüne etki ettiği için kullanılacak saç tellerinin kalitesine, yapısına dikkat edilmelidir.

 

 

Bölgesel saç ekimi fiyatları

 

Bölgesel saç ekimi yapılacaksa öncelikle saç ekimi yapılacak bölgenin ihtiyacı olan saç köklerinin ne kadar olduğu hesaplanmalıdır. Bölgesel saç ekimi fiyatları için en önemli unsur budur. Bu saç ekimi seanslarının süresini etkileyecektir. Bunun için fiyat almak isteyen kişiler bir uzmana danışmalıdır. Gerekirse saç dökülmesi olan alanın fotoğraflarını göndererek bir uzmandan yaklaşık fiyat almalıdır. En doğru yaklaşım bu alanda uzmanlaşmış bir estetik cerraha muayene olarak detaylı bir değerlendirmenin ardından fiyat alınmasıdır.

 

 

Bölgesel saç ekimi sonrası bakım nasıl yapılmalı?

 

Bölgesel saç ekimi tamamlandıktan sonra alan temizlenerek açık bırakılır. Saç köklerinin toplandığı donör alana da pansuman yapılarak kapatılır. Yapılan işlemlere bağlı olarak pansuman bir gün sonra açılır. Hastalara saç ekimi yapılan alan ve saç köklerinin alındığı alanı darbelerden, sürme gibi etkilerden koruması gerektiği aktarılır. Ayrıca uyku sırasında hangi pozisyonun iyi olduğu da aktarılır. Hastalar bunlara uyduğu sürece iyileşme dönemi rahat geçer. Bölgesel saç ekimi sonrasında bölgenin ilk yıkama işlemi 1-3 gün içinde yapılır. Hastalar normal saç ekimi gibi 10 gün saçlarını belli kurallara uyarak yıkamaya devam eder. Bölgedeki kabuklanmalar temizlendiğinde saç ekiminin etkileri de iyice kaybolur.

KLİNİĞİMİZ
HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir