fbpx
Menü
blank blank blank blank

Bıyık Ekimi

Bıyık Türk toplumunda oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Erkeklerde hem görsek açısından, hem de karşısındakine çeşitli mesajları vermek amacıyla tercih edilir. Kadına duyulan ilginin ya da bir düşüncenin sembolü olarak bıyık erkeklerin vazgeçemediği aksesuarı gibidir. Bıyık bölgesi tıraş edilse bile kıl köklerinin yarattığı koyuluk erkeksi ifadenin dışa vurumunda etkili olur. Bunun tam tersi yani bıyık bölgesindeki köselik gibi etkilerde kişide kimliğin dışa vurumunu zorlaştırarak çeşitli sorunlara yol açar. İşte bunun gibi sorunlara son vermek için bıyık ekimi yapılabilir.

 

Erkeklerde bıyık bölgesi olan üst dudakta kıl kaybı olması ya da kıl çıkmaması halinde, bunun kesin tedavisi bıyık ekimi yaptırmaktır. Bıyık bölgesinde kıl çıkmayan alana saç kökleri ekilerek bıyık ekimi yapılır. Bu işlem için kullanılan kıl kökleri enseden alınır. FUE tekniğinin kullanıldığı bıyık ekiminde kıl kökleri ince punchlar ile tek tek alınır. Bıyık bölgesindeki boş alana ekilir.

 

Bıyık bölgesine ekilen saç kökleri aynı özelliklerle burada da işlevlerini yerine getirir. Aynı saç kılları gibi uzar. Bu yüzden bıyık ekimi sonrasında belirli aralıklarla bunların kısaltılması gerekir. Bıyık ekimi sırasında kıl köklerinin iyi beslenmesi için yakın ekilmemesi, ekim sıklığına çok dikkat edilmesi gerekir. Ekim sonrasında kıl kökleri uzadıktan sonra bölgede seyreklik olursa, bıyık ekimi tekrarlanarak istenen sıklık sağlanabilir.

 

Bıyık ekimi sayesinde bölgede bulunan yanık izi, yara izi, dökülme nedeniyle oluşan açık alanlar, ameliyat izi gibi sorunlar ortadan kaldırılabilir. Bölge hemen hemen tamamen bu sorunları kamufle edebilecek şekilde kapatılabilir. Bıyık ekimi sırasında tercih edilecek yöntem mutlaka FUE tekniği olmalı. Bu yöntemle daha başarılı sonuçlar alınabilir. Olabildiğince ince uçlar kullanılırsa, ekim yapılan yerde herhangi bir iz kalmaz. Bıyık ekimi sırasında ekim sıklığını ve sınırlarını belirleyici biraz da kişinin kendisidir. Kişide hiç bıyık olmadığı takdirde 1000 kıl kökü ekildiğinde bölgedeki köse görünüm düzelir. Fakat kişinin sık görünen bir bıyığa sahip olması halinde kıl kökü ekimi daha sık olur. Bıyık ekimi sırasında FUE tekniği kullanılırsa, doğala yakın bir görünüm elde edilebilir. Kişiye istenen sıklıkta, istenen yerden kıl kökü alınarak doğal eğim açısıyla bıyık ekimi yapılabilir.

Bıyık ekimi yapılmasını gerektiren durumlar

Bıyık bölgesinde köselik olması: Köselik erkeklerin yüzünde sakal ve bıyık çıkmamasıdır. Köseliğin giderilmesi için tek seçenek bıyık ekimi yapılmasıdır. Köselik ilaçlarla, bitkisel ürünlerle giderilemeyen bir sorundur. Kişilerin bıyık ekim merkezleriyle iletişime geçerek bıyık ekimi konusunda bilgi alması, buna uygun olup olmadığını öğrenmesi gerekir.

 

Bıyık bölgesinde seyrek kıl köklerinin olması: Erkeklerin önemli bir kısmında bu sorun vardır. Seyrek bıyık kılları bıyıkların hiç olmaması kadar bir erkeği huzursuz eder. Bunun içinde kullanılacak ilaçlar, kozmetik ürünler ya da bitkisel ürünler bulunmamaktadır. Bıyık ekimi bu konuda kişilere yardımcı olacaktır.

 

Bıyık bölgesindeki ameliyat izleri: Kişinin bir hastalık nedeniyle bıyık bölgesinde kalan ameliyat izleri de kıl çıkmasına engel olur. Bu estetik görünümü de olumsuz şekilde etkiler. Bu yara izinin kapatılması için bıyık ekimi iyi bir seçenek olacaktır.

 

Saçkıran: Kıl köklerinin dökülmesine neden olan saçkıran rahatsızlığı bıyık bölgesini etkilediyse, çare bıyık ekimi diyebiliriz. Çünkü saçkıran nedeniyle oluşan boşluklarda yeniden kıl kökü çıkmaz. Bu rahatsızlık bıyık, sakal, saç gibi alanlarda etkili olabilir. Saçkıran tedavi edilse bile, hasar gören çıkmayan kıl kökleri eski haline dönmez. Bu nedenle bıyık ekimi yaptırılması tavsiye edilir.

 

Bıyıktaki kılların homojen dağılmaması: Kişinin bıyığı olsa da, bazen kıl kökleri bir bölgede yoğunlaşır, bir bölge seyrek kalabilir. Bu sorun diğerlerine göre daha kolay çözümlenir. Bıyık ekimi sırasında yoğun olan yeren alınan kıl kökleri seyrek alana nakledilerek bıyıkta bir denge sağlanır.

 

Yanık ve yara izi: Kaza herkesin başına gelebilecek bir sorundur. Bıyık bölgesinde oluşan yanık izi, yara izi gibi durumlarda kıl köklerinin çıkması engellenir. Kıl kökleri zarar gördüğü için bu alan kılsız kalır. Bıyık ekimi bu sorunlara da çare olabilir.

Bıyık ekimi nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli?

Erkeğin çehresine estetik bir görünüm katan detaylardan biri bıyıktır. Bıyık bölgesinde kıl olmaması ya da seyrek denecek gibi kıl kökü olması ya da bölgede lokal olarak eksikliklerin olması halinde bıyık ekimi yaptırmak soruna çare olacaktır. Kişinin bıyık ekimi alanında uzman bir cerraha ya da merkeze başvurarak bu konuda destek alması gerekir. Bıyık ekimi konusuna olan yeni gelişmeler sayesinde doğal görünümlü bıyıklara sahip olabilirsiniz.

 

Bıyık ekimi sırasında saç ekiminde yapıldığı gibi ihtiyaç duyulan kıl kökleri genellikle ense bölgesinden alınır. Ancak kişinin sakal bölgesinin alt kısmında yeterince kıl kökü bulunuyorsa, ilk tercih bu bölgedir. Çünkü bıyıktaki kıl köklerinin biraz sert olması gerekir. Bu kıl kökleri sakal bölgesine tek tek ekilerek işlem tamamlanır. Burada en önemli husus kıl köklerinin bekletilmeden, işlevlerini kaybetmeden ekilmesidir. Bıyık ekimi için FUE tekniği kullanıldığı için gerekli olursa vücuttan başka bölgelerden de kıl kökü alınabilir.

 

Saç ekim merkezleri bıyık ekimi de yapmaktadır. Uzmanlar tarafından FUE tekniği sayesinde doğal ve estetik bir bıyık oluşturmak kolay olur. Sıklığı iyi ayarlanmış, ekim açılarıyla birlikte doğal görünümlü bıyık ekimi yapılabilir. Bıyık ekiminde açı önemlidir. Ekilen kıl köklerinin doğallığı için, dudağa 35-40 derecelik ekim açısıyla ekilmesi önemlidir.

 

Bıyık ekimi yapmak saç ekimi kadar uzun, meşakkatli ve zor olmasa da, dikkat edilmesi gereken ince detayları vardır. Öncelikle bu işlemin uzman bir estetik cerrah tarafından yapılması gerekir. Aynı zamanda bıyık ekimine giren ekipte alanında uzmanlaşmış olmalı.

 

Bıyık ekimi tekli kıl kökleri kullanılarak yapılmalıdır. Bıyık bölgesinde çoklu kıl köklerinin kullanılması kesinlikle doğal bir görünüm oluşturmaz. Aksine çok itici estetik olmayan bir görünüme neden olur. Saç ekimi sırasında bilindiği gibi kıl kökleri açılan kanallara ekilir. Bu bıyık ekimi için uygun değildir. Bıyıkta kıl kökleri kanallara ekilirse doğallık kaybolur. Ayrıca bıyıkta istenemeyen boşlukların oluşmasına neden olur. Bunun yerine özel incelikte iğneler kullanılarak bölgeye açılan deliklere kıl kökleri ekilmelidir.

 

Bıyık ekimi için kullanılacak kıl kökü miktarı da kişinin nasıl bir sıklıkta bıyık istediğine göre değişir. Bıyık bölgesinde yanık izi, yara izi, ameliyat izi gibi boşluklar olmadığı takdirde, 100 kıl kökü kişinin ihtiyacını görecektir. Bıyıkları oldukça seyrek olan biri içinde 350-400 kıl kökü ihtiyacı karşılar. Hiç bıyığı olmayanalar içinde 800-1000 kıl kökü gerekecektir.

Bıyık ekimi yaptırmak isteyenler için yaş sınırı var mı?

Bıyık ekimi için erkeklerde en az 21 yaşına kadar beklenmesi uygun görülür. Bıyıklar erkeklerde halk tabiriyle 15 yaşından itibaren terlemeye başlar, bıyıkların belirgin hale gelmesi 18 yaşını bulur. Erkeklik hormonu bıyıkların çıkmasından sorumludur. Bu hormon dengesi bıyıkların sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlar. Bunun için dışarıdan bir müdahaleye ihtiyaç kalmaz. Hormonda sorun olmazsa, kıl kökleri de olursa, bir erkeğin bıyıklarının çıkmaması gibi ir sorun yaşanmaz. Haricen ilaç, bitkisel ürünler, kremler kullanılmasına gerek yoktur. Bıyık ekimi için aranan 21 yaş koşulu işte bıyıkların gelişimini tamamlaması içindir. Bunun dışında kişinin köse olması, bıyıklarının hiç çıkmaması ya da bu bölgede yara izi gibi sorunların olması halinde her yaşta bıyık ekimi yaptırılabilir. Bıyık ekiminde üst yaş sınırı da bulunmamaktadır. Kişinin durumu uygun olursa, her zaman bıyık ekimi yapılabilir.

Kişinin isteğine göre bıyık ekimi yapılabilir mi?

blank

Bıyık ekimi yapılacak kişiye ekim başlamadan önce onunda göreceği şekilde yüzünde bıyık bölgesinde kalemle işaretleme yapılır. Bu çizime uyularak bıyık ekimi yapılır. Bu işaretleme sırasında kişinin istekleri de dikkate alınırsa, zaten kişinin isteğine göre bıyık ekimi yapılmış olur. Bu işlem sırasında uzmanın deneyiminin de katkısı mutlaka olmalı. Kişi uzman tavsiyesine de kulak vermeli. Bıyık ekimi sonucunda memnun kalmak için kişinin yüzünde yakışacak bir bıyık oluşturulmalı.

 

Bıyıkları oluşturan kıl köklerinin sert olması gerekir. İnce ve yumuşak kıl kökleri bıyıkta sakil durur. Kesinlikle bıyık görünümü vermez. Bıyık için kullanılacak kıl köklerinin ense yerine sakalın alt tarafından alınması daha uygun olacaktır. Kişinin sakal bölgesi de kıl kökleri açısından zayıf olursa, ikinci tercih ense bölgesi olmalıdır.

 

Bıyık ekimi için kişinin her türlü konforu düşünülür. Bu operasyon sırasında acı duymaması için bıyık bölgesi ve kıl köklerinin alındığı alanda lokal anestezi uygulanır. Bu nedenle bıyık ekimi yaptıran kişi acı, ağrı hatta sızlama gibi etkileri hissetmez. Ekim bittikten sonra da acı duyulmaz. Oluşabilecek hafif sızılar içinde doktorun reçete ettiği ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Bıyık ekimi yüzde iz bırakır mı?

Bıyık ekimi tamamlandıktan sonra kişinin yüzünde kızarıklık olabilir. Ancak bu bölgeye müdahale edildiği içindir. Geçici bir durum olduğu için bunu sorun etmemek gerekir. Bıyık ekimi sırasında FUE yöntemi kullanıldığı için, saç kökleri kesi yapılarak alınmaz. Kıl kökleri tek tek alınır ve aynı şekilde tek tek nakil edilir. Bu yüzden yüzde yara izi, kesik izi gibi sorunlar olmaz. Bıyık ekimi yapıldıktan bir hafta sonra da kişinin yüzü doğal bir görünüme kavuşur.

Bıyık ekimi sonrası iyileşme

Bıyık ekimi FUE yöntemiyle yapıldığı için, hastalar açısından konforlu bir iyileşme süreci olur. Bu süreçte ağrı çekilmez. Kişiler 2-3 gün kadar dinlendiğinde bu işlemi hiç yaptırmamış gibi normal yaşamlarına devam edebilirler. Bıyık bölgesine ekilen kıl köklerinin kesilmesi konusunda mutlaka doktora danışılmasıdır. Özellikle ilk tıraş sırasında dikkatli olunmalıdır.

 

Bıyık ekimi sonrasında ekilen kıl köklerinde dökülmeler olur. Bu genellikle 2-8 haftalık bir süreçte yaşanır. Bunun için tedirgin olmanıza gerek yok. Saç ekimi, bıyık ekimi vs. işlemlerle de olduğu gibi bu beklenen bir sonuçtur. Dökülen kıl kökleri olmadığı için, yeniden uzamaya başlayacaklar. Yeni bıyık şeklini görebilmek için ortalama 6-12 ay kadar süre geçmelidir. Bıyıklar düzene girdiğinde bu doğallığı sizde şaşıracaksınız.

Bıyık ekimi fiyatları nedir?

Bıyık ekimi fiyatları standart olmaz. Bu kişinin bıyık bölgesinde ihtiyaç duyulan kıl kökü miktarına göre belirlenir. Herkeste kıl kökü ihtiyacı farklı olacağı için, bunun için standart bir fiyat belirlenemez. Köse olan yani hiç bıyığı olmayan biriyle, bıyığı seyrek olan bir kişinin ödeyeceği fiyat aynı olmaz. Ayrıca bıyık ekimi yapacak uzmanın deneyimi de fiyatları etkileyen bir faktördür. En doğrusu kişinin bir sakal ekim merkezine danışarak kendi durumuna uygun şekilde fiyat almasıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Köselik kişinin bıyıklarında hiç kıl kökü olmamasıdır. Eğer bu sorundan kurtulmak isteniyorsa tek çare bıyık ekimi yaptırmaktır. Kişinin ekim yapılacak miktarda kıl kökü varsa, köse olan birine bıyık ekimi yapılabilir.

 

Burun estetiği yaptırmak isteyenler için en önemli konulardan biri bunun maliyetidir. Ameliyatın yapılacağı hastane ve ameliyatı yapacak olan estetik cerrah maliyetin belirlenmesinde önemli etkenlerdir. Fakat burun estetiğinde maliyetin ikinci planda kalması gerekir. Burun estetiğinde başarı ve hastanın isteklerini karşılaması daha önemlidir. Burun estetiği ameliyatı ne kadar uygun maliyete yaptırılsa da, revizyona ihtiyaç duyulursa fiyatın önemi kalmaz.

Bazıları için bıyıkların seyrek olması fazla sorun olmayabilir. Ancak bazı kişiler bıyıkları seyrek olduğunda bundan rahatsız olabilir. Bıyıklarını uzatmasa da, kesiyor olsa da, kıl köklerinin yarattığı gölgeli koyu alanın olmasını isterler. Seyrek bıyıklarda bu mümkün olmadığı için, tek çözüm bıyık ekimi yaptırmaktır.

Bıyık bölgesinde gerek ameliyat izi, gerekse yanık ve yara izi olması halinde kılsız bölgeler oluşacaktır. Bıyık ekimi sırasında bu izler planlı bir şekilde kamufle edilebilir. Ekilen kıl kökleri bu izleri kapatacak şekilde ayarlanarak ekim yapılır.

Saç ekiminde olduğu gibi bıyık ekimi içinde FUT yönteminden ziyade FUE yöntemi daha avantajlıdır. Bu yöntemler arasında sadece kıl köklerinin alınma şekli sırasında fark vardır. FUT tekniğinde kıl kökü alınacak bölgeden şerit halinde kesi yapılarak kıl kökleri alınır. FUE yönteminde ise, kıl kökleri kesi olmadan tek tek ince uçlarla toplanır. Hastaların hem iyileşmesi kolay olur, hem de iz kalma sorunu yaşanmaz.

Bıyık ekiminde doğal bir görünüm oluşturmanın bir şartı da kıl köklerinin ekim açısının doğru olmasıdır. Kıl kökleri bıyıkta dudağa 35-40 derecelik açıyla ekilmelidir. Kıl köklerinin çıkış yönü böyle olmalıdır.

Bıyıklardaki kıl kökleri sert olur. Dolayısıyla ekim sırasında ilk tercih kişinin sakalının alt kısımları olmalıdır. Bu bölgede yeterince kıl kökü olursa, bıyık ekimi de harika olur. Bu olanak yoksa yani sakal bölgesinde kıl kökü olmazsa, ikinci tercih ense kısmıdır. Buradan toplana kıl kökleri uygun açıyla bıyık bölgesine ekilmelidir.

Sakal ya da enseden alınan kıl kökleri tekli olarak bıyık bölgesine ekilmelidir. Kıl kökleri çoklu olursa asla doğal bir bıyık gibi görünmez. Ayrıca ekim sırasında saç ve sakal ekiminde olduğu gibi kanallar açılmamalıdır. Kanal açılması bölgede çukurluklara, açık alanlara yol açar. Kıl kökleri iğneyle açılan deliklere tek tek yerleştirilmelidir.

Bu durum hem kişinin kendi isteğine bağlıdır, hem de kişinin ihtiyacına bağlıdır. Bıyık ekimi kıl köklerini sıklaştırmak için yapıldığında 350-400 kıl kökü, yara ve yanı izi gibi alanlara yapıldığında 100 kıl kökü, köse olan birine yapıldığında ise 800-1000 kıl kökü kadar bir ihtiyaç olabilir. Abartılı bir bıyık isteyen kişilerde ise daha fazla sayıda kıl kökü kullanmak gerekebilir.

Bıyık ekimi tamamlandıktan sonra ekilen kıl köklerinde 2-8 hafta içinde dökülmeler meydana gelir. Bu her ekimden sonra yaşanan bir durumdur. Bıyıkların yeni halini görmek için 6-12 ay sabretmek gerekir. Kıllardaki dökülme sadece kırılmadan ibaret olduğu için, kıl kökleri yeniden uzayacaktır.

 

ÖNCESİ VE SONRASI

 

 

BIYIK EKİMİ VİDEOSU

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Bıyık Ekimi” için 6 cevap

 1. blank Serhat Akgöz dedi ki:

  Merhaba çocukluktan kalan dudak üstünde iz var iz bölgesine ekim yapılabilir mi

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba;

   İz bölgesine açık bölgeye ekim yapılabilir. Lütfen yüz bölgenizin sağlı ve sollu resimlerinizi whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz inceleyebilir ve size geri dönüş yapabiliriz.

 2. blank Onur Büyükayvaz dedi ki:

  bıyık ve sakal ekimi için fiyat verirmisiniz

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Onur Bey;

   Fiyat verebilmemiz için lütfen yüz bölgenizin sağlı ve sollu resimlerinizi whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz inceleyebilir ve size geri dönüş yapabiliriz.

 3. blank Cenk Akyıldız dedi ki:

  ekim esnasında agri olur mu kac saat sürer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 01 32
WhatsApp ile Sor