fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Basen Yağ Aldırma

basen yağı aldırma nedirYağ aldırma sayesinde vücut şekillendirilir, bölgesel yağ birikimleri vücuttan uzaklaştırılır. Bu yöntemle alt bacak, karın, diz, kollar, boyun, meme, çene altı, kalça, iç ve dış uyluklar, ön uyluk, basen gibi bölgelerdeki fazla yağlar uzaklaştırılabilir. Bunlardan basen yağ aldırma özellikle kadınlarda çok uygulanan bir bölgedir. Toplumumuzda basen bölgesi karın bölgesiyle birlikte yağ fazlalığının en çok olduğu alanlardan biridir.

 

Eskiden vücutta biriken fazla yağların alınması için cerrahi kesi yapılırdı. Bu yöntemde vücutta istenmeyen ameliyat izleri kalırdı. Doğal olarak hastalarda da hoşnutsuzluk olurdu. Günümüzde ise yağ aldırma açılan küçük deliklerden girilerek, vakumlama ile yağın alınmasıyla yapılıyor. Bu yöntem plastik cerrahi alanında yeni bir dönemi başlatmıştır. Uygulama sırasında kesi yapılmadığı için basen yağ aldırma izsiz olarak yapılabilen bir işlemdir.

 

 

Basen yağ aldırma öncesinde yapılması gerekenler

 

Basenlerde biriken fazlalık yağları aldırmak isteyenler öncelikle bu alanda uzman bir plastik cerraha danışmalıdır. Hastalar bu işlemde kusursuz bir görünüm elde etmeyi değil, bunun bir düzeltme şekillendirme olduğunu kavraması gerekir. Uygulama sonrasında kendini iyi hissetme, daha iyi görünme isteğini cerraha aktarmalıdır.

 

Basen yağ aldırma bir estetik cerrahi girişimdir. Bu nedenle hastalar için duygusal dengenin kurulması önemlidir. Yağ aldırma vücut konturlarını düzeltebilir, ancak kişinin hayat tarzına etki etmez. Yapılan estetik cerrahi kişinin görünümünü değiştirir, kişinin özgüvenini arttırabilir, ancak bundan sonrası kişiye kalır.

 

Basen yağ aldırma egzersizle diyetle sağlanabilen kilo kaybının yerine yaptırılacak bir uygulama değildir. Aynı zamanda şişmanlığı gidermek içinde uygulanmaz. Hastalar özenle seçilerek uygun olanlara yapılan bir yöntemdir. Gerekli olursa basen yağ aldırma yerine hastalara deri ve yağ dokusunun kesilip çıkarıldığı başka bir estetik ameliyat uygulanabilir.

 

Yağ aldırma ile vücut şekillendirmenin başarılı olması bu yöntemde vakumla alınan yağ dokusunun yarı yarıya hücrelerle ve yağ reseptörleri ile beraber alınmasından kaynaklanır. Bu sayede aynı bölgede yeniden eskisi gibi yağ birikimi olmaz. Vücut şekillendirme planı yapılırken vücutta bölgesel olarak biriken yağların bir arada değerlendirilmesi ve hepsinin yağ aldırma işleminin içine ilave edilmesi gerekir. Yani basen yağ aldırma sırasında gerekiyorsa karın bölgesi gibi alanlarda da yağ alma işlemi yapılmalıdır.

 

Basen yağ aldırma işlemi öncesinde hastaların bu işlemin zorluklarını da bilmesi gerekir. Örneğin fazla miktarda yağı olan kişilere ikinci bir operasyon gerekebilir. Nadiren de lokal kanama, enfeksiyon gibi komplikasyonların olabileceği de bilinmelidir. Bu tür riskler iyileşme sürecinde cerrahın önerilerine uyularak azaltılabilir.

 

 

Basen yağ aldırma ameliyat teknikleriBasen yağ aldırma operasyonu sırasında 4 farklı yöntem kullanılabilir. Bunlar kuru teknik, süperwet teknik, wet teknik ve tümesan teknik olarak sınıflandırılır. Bunların arasından en fazla süperwet ve tümesan tekniği kullanılır. Bu yöntemlerle yağ aldırma sırasında vücuda sıvı ve ilaçlar verilir. Bunlar ağrı ve kanama gibi sorunları azaltıcı etki yapar. Ayrıca yağ hücrelerinin daha kolay vakumlanmasına yardımcı olur. Basen yağ aldırma sırasında ihtiyaç olursa, vücuttaki diğer bölgelerden de yağ alınabilir. Bu işlem sırasında kullanılan yönteme göre cerrahın uygun gördüğü değişimler yapılabilir. Ayrıca yağ alma işlemi ayakta tedavi merkezinde ya da hastane yatarak uygulanabilir.

 

Basen yağ aldırma sırasında bölgeye lokal anestezi uygulanabilir ya da genel anestezi yapılabilir. Hastaya anestezi verilmeden önce gerginliğin azaltılması için medikasyon verilebilir. Bu yatıştırıcı özellikle lokal anestezi uygulana hastaların operasyon süresince rahat olmalarına yardımcı olur. Genel anestezi ile basen yağ aldırma sırasında hasta operasyon süresince uyuyacağı için buna gerek kalmaz.

 

Yağ alınacak basen bölgesinde yaklaşık 0,3 cm kadar bir kesi açılır. Ucu künt olan ucunda küçük delikleri bulunan ince boru gibi olan kanül buradan sokulur. Dışarıda kalan emici kısımda vakum basıncı oluşturulur. Buradan basendeki fazla yağ emilir. Bazı hallerde istenmeyen yağların uzaklaştırılması içine ek bir kesi yapılabilir. Fazlalık yağ vakumla alındıktan sonra kesi yerleri birkaç dikiş atılarak kapatılır.

 

Operasyon tamamlandıktan sonra basen bölgesinin alt dokuya uyumunu sağlamak amacıyla, derinin kendini düzeltmesi için sarkık derisi olmayanlara streç çorap giydirilir. Derisi sarkmış olanlara ise elastik bandaj yapılır. Basen bölgesinde morluğa ve şişliğe engel olmak içinde sıkı bir bası uygulayan özel bir korse giydirilir. Hastalar bunu 3 hafta kadar giyer. Bu işlemlerin süresi 45 dakika ile 3 saat kadar sürer.

 

 

Basen yağ aldırma sonrasında

 

Uygulanan işlemden sonra hastalarda birkaç gün devam eden hafif ağrılar oluşabilir. Bazılarında hafif bir uyuşukluk olabilir. Hastaları yürüyüş yapması bu tür yakınmaları oldukça azaltır. Hastalar yatarak tedavi uygulandıysa işlemin ertesi gün hastaneden taburcu edilir. Bu süre nadiren uzayabilir. Bölgeye yerleştirilen koruyucu bantlar ilk hafta sonunda çıkarılır. Korse ise 3 hafta kadar giyilir. Morluk ve şişlik etkisi ise yaklaşık 4 hafta devam eder. Basen yağ aldırma öncesinde hastada selülit sorunu bulunuyorsa, bunlar ameliyatın ardından önemli derecede azalır. Ancak bunların tamamen kaybolacağı beklenmemelidir.

KLİNİĞİMİZ
HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir