fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Bacak İçi Germe Estetiği

Kişilerin kilo alıp vermesiyle ve yaşlılığa bağlı etkenlerle derilerinin esnekliği ve kalınlığı kayba uğrar. Zaman içinde oluşan bu kayıp kişinin bacaklarında sarkmalara neden olur. İnsanlar yaşlandığında vücutlarındaki kolajen ve elastik liflerin yapılarında, şeklinde ve diziliminde bozulmalar meydana gelir. Ayrıca buna ek olarak deri bulunan yağ tabakasında da incelmeler görülür. Bunlar yaşandığında bacakların önlerinde ve iç kısımlarında sarkmalar oluşur. Sık sık kilo alıp veren kişilerde görülen deri sarkmalarında, kilonun fazlalığına da bağlı olarak bacak içleri yürürken birbirine sürter. Bu sürtünme sonucu pişik oluşumu gözlenebilir.

 

Çağımızda insanlar hoşlanmadığı vücut hatlarının düzeltilmesi için çeşitli ameliyatlar olmaktadır. Bacak içi germe ameliyatı da bu ameliyatlar arasında çok rağbet görenlerdendir. Bu kadar çok tercih edilmesinin sebepleri arasında uygulama sonrasında başarılı sonuçlar alınmasını ve sonuçların uzun yıllar kendini korumasını sayabiliriz. Vücut kontur şekillendirmesi planlanırken sadece uygulama yapılan bölge değil, vücut bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Bu bölgelerin arasındaki orantılı uygun olmalıdır. Bunlara dikkat edilmeden yapılan ameliyatlar hem başarısız olacak hem de kişiyi tatmin etmeyecektir.

Bacak içi germe ameliyatı öncesinde yapılan değerlendirmeler

 

Çeşitli nedenlerden dolayı üst bacağın iç bölümlerinde sarkıklıklar meydana gelir. Kişilerde görülen bu sarkmalar ve biriken yağ dokusu kişiden kişiye göre farklılıklar gösterir. Her hasta bacak germe ameliyatı öncesinde kişisel olarak değerlendirilmelidir. Çünkü bazı hastalardaki yağ dokusu kalın bir şekilde olduğu gibi, bazı hastalarda da oldukça azdır. Bu sebeple hastalar estetik cerrah tarafından özel olarak değerlendirilip, ameliyat için o kişiye göre bir yol çizilir. Bacak germe ameliyatı tek başına yapılabildiği gibi, başka ameliyatlarla birlikte de uygulanabilir. Uygulanabileceğini diğer germe ameliyatlarına örnek olarak meme küçültme-büyütme, karın germe, liposuction ve kol germeyi verebiliriz.

Bacak içi germe ameliyatı nasıl yapılır?

Bacak içi germe ameliyatı öncesinde ameliyat tekniğine karar vermek amacıyla hastanın derisindeki sarkma oranına ve deri altındaki yağ dokusunun kalınlığına bakılır. Eğer hastada sık sık kilo alıp vermeye bağlı olan bir deri gevşemesi söz konusuysa derisi kalın olabilir. Bu durumlarda ilk olarak liposuction uygulanır. Liposuction uygulandıktan sonraki işlem ise fazla olan derinin cerrahi bir müdahaleyle alınmasıdır.

Bazı durumlarda bu deri bolluğu kasık bölgesiyle sınırlıysa sınırlı bir iz ile deri toparlanabilir. Bu iz daha sonra iç çamaşırı ile gizlenebilir. Birçok vakada kasıklardan başlayıp bacağın iç orta bölümüne kadar devam eden bir deri fazlalığı görülür. Bu durumun yaşandığı vakalarda germe işlemi kasıklardan başlayıp bacağın iç orta bölümüne dek uzayan kısımda gerçekleştirilir. Bacağın iç kısmında dikey bir iz oluşur. Germe işleminden dolayı oluşan bu iz önden ya da arkadan bakıldığında belli olmaz. Ancak daha önceden hastanın deri fazlalığının olduğu bölge değerlendirilerek ameliyatta böyle bir kesi yapılabilir.

Bacak içi germe ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bacak içi germe ameliyatı hastadaki bacakların deformitesine bağlı olarak genellikle 2-4 saat arası bir sürede gerçekleştirilir. Hastalara lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanarak ameliyat hastane koşullarında gerçekleştirilir. Cerrahi işlem sırasında yerleştirilen drenler ameliyatın ertesi günü çekilir. Bunların konma amacı ameliyattan sonra birikecek vücut sıvısını ve kanı dışarı atmak içindir. Bunlar ameliyat kesisinden farklı bir yerde küçük kesi açılarak yerleştirilir.

 

Bacak içi germe ameliyatı yaşayan kişiler ameliyattan 2 gün sonra duş alabilirler. Uygulamadan sonra hastalar özel bir korse kullanırlar. Bu korseyi yaklaşık olarak bir ay boyunca kullanmaları gereklidir. Buna ek olarak 1 hafta kadar da varis çorabı kullanılmalıdır. Mutlaka iç çamaşırlarında pamuklu olanlar tercih edilmelidir. Bacak içi germe ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, ameliyattan sonraki ilk günlerde hem yatarken hem de otururken hastaların bacaklarını kalp seviyelerinden yüksekte tutmalarıdır.

 

Ameliyat sonrasında dikişlerin alınması gerekli değildir. Yaklaşık olarak dikiş izleri ameliyattan 10 gün sonra iyileşir. Sporla ilgilenen hastaların bir süre spordan uzak kalmaları gerekmektedir. Spor aktivitelerine tekrar başlamak için ise 4-6 hafta kadar beklenmesi gereklidir. Uygulamadan sonra oluşan iz 1 aydan sonra solmaya başlar. Bu süre zarfında güneşten korumaya özen göstermelisiniz. Ameliyat izinin belirginliği yaklaşık 1 sene sonra kaybolur. Doktorunuz sizin durumunuza göre bu durumlar için öngördüğü süreye uymalısınız.

Bacak içi germe ameliyatı ile başka ameliyatlar da yapılabilir mi?

Kişilerin ciddi bir ölçüde kilo kaybettiği dönemlerde vücutlarının birçok bölgesinde sarkmalar meydana gelir. Çok kilo kaybı yaşamış olan birinin karın bölgesinde sarkmalar oluşur. Bu sebeple karın germe ameliyatı olma ihtiyacı oluşabilir. Genellikle karın sarkmasının yaşandığı durumlarda bacak içi sarkması da oluşur. Kişiler aynı anda hem bacak içi germe ameliyatı hem de karın germe ameliyatı olabilirler. Bu şekilde estetik olarak daha iyi bir görüntü elde edilmiş olur. Kişinin böylece maliyet olarak avantaj sağlayacağını da söyleyebiliriz. Ama en önemli avantajı iyileşme sürecinin kısalacak olmasıdır.

Bacak içi dışında bacağın başka hangi bölümleri gerilebilir?

Bacak derisinde birçok nedene bağlı olarak sarkmalar görülebilir. Bu sarkmalar genellikle uyluk derisinde görülür. Bacaktaki sarkmaların nedenlerinden biri olan yaşlanma sürecinde sarkma genellikle bacak derisinin en ince olduğu kısımda, yani bacağın üst ve iç kısmında oluşur. Diğer sarkma nedeni ise yaşanan ciddi kilo kayıplarıdır. Bu durumu yaşayanlarda görülen sarkmalar ise bacağın genelinde oluşabilir. Sadece karın bölgesindeki deri değil, sırt ve kalçadaki derinin de toplanması gerekebilir. Bu sırada özel bir ameliyat tekniği uygulanarak popo dokusunun da daha belirgin olması sağlanabilir. Bu işlemler sırasında uyluk derisinin ön ve arka bölümünde de gerilme sağlanabilir.

Bacak içi germe ameliyatı sonrasında yaşanabilecek sorunlar

Bacak içi germe ameliyatı olan kişilerin ameliyat sonra yaşayacağı sorunlar diğer estetik ameliyatlardan çok farklı değildir. Bacak içi germe ameliyatından sonra hastalarda oluşan ameliyat izinin belirginliği kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bazı hastalarda bu iz daha belirgin olabilir. En önemli konu hareketlere özen gösterilmesidir. Bacak içi germe ameliyatı sonrasında uyluk hareketlerinde hastaların hareketlerini kısıtlamaları gerekmektedir. Bu şekilde yaşanabilecek sorunları minimuma indirmiş olacaklardır. Bu aynı zamanda ameliyattan kalan yara izinin genişlemesine engel olan bir önlemdir. Buna bir ay boyunca dikkat edilmelidir.

Bacak içi germe ameliyatından sonra oluşan ameliyat izleri

Bacak içi germe ameliyatında oluşacak olan ameliyat izi hastanın durumuna ve estetik cerrahın tercih edeceği ameliyat tekniğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Estetik cerrah, ameliyat öncesinde hastayı muayene ederek bir değerlendirme yapar. Bu değerlendirmede hastanın bacağının iç ve arka bölümündeki yağ dokusunun ne kadar olduğuna ve yaşanan sarkmanın derecesine bakılır. Bu şekilde uygulanacak ameliyat tekniği belirlenir. Buna bağlı olarak oluşacak olan ameliyat izinin yeri ve nasıl olacağı hakkında hastaya bilgi verilir. Ameliyat sonrası oluşan izler kasık bölgesinde ve bacağın iç kısmında yer alır. Önden ya da arkadan bakıldığında bu izler görülmez. Bazı durumlarda ise ameliyat izi popodan kalçaya doğru da uzatılabilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kişide yaşın ilerlemesiyle vücut alanlarında sarmalar oluşmaya başlar. Cilt elastikiyetini kaybeder, cilt altındaki yağ dokusunda da azalmalar olmaya başlar. Bu etkilerin olduğu alanlarda cilt sarkmaları görülmeye başlar. Yaşın ilerlemesine yer çekimi, kilo alıp vermek ve genetik faktörlerde eşlik ederse ciltteki bu etkiler daha hızlı olabilir. Bacakların iç kısımları da bu etkileri birebir yaşayan alanlardır. Bacak içi derisindeki sarkma yüzünden kişiler yürürken bile bölgede tahriş etkisi olur. Tahriş olan ciltte pişik meydana gelebilir. Ayrıca bu estetik bir sorun haline dönüşebilir. İşte bu sebepler yüzünden bacak içi germe yapılması gerekebilir.

 

Bacak içi germe ameliyatında hastadaki sarkmanın derecesine göre bölgedeki fazla deri çıkarılır. Sarkma bacağın iç kısımlarını ne kadar etkilediyse ameliyattan sonra kalan izde o kadar fazla olabilir. Bazı hastalarda deri sarkması sadece kasık bölgesiyle sınırlı olur. Bu durumda ameliyatta açılan kesi sadece kasık bölgesinde olur. Ameliyatın sonunda ise izler iç çamaşırının içine gizlenerek kesi yeri dikilir.

Hastalar ameliyat öncesinde bir değerlendirmeye tabi tutulur. Bu aşamada derideki sarkmanın derecesi, cilt altındaki yağ dokusundaki kalınlık belirlenir. Çoğunlukla kilo alıp vermekten kaynaklanan bacak içi sarkması varsa hastaların cilt kalınlığı da fazla olur. Bu bölgede biriken yağ dokusu da fazlalaşır. Bu hastalarda bacak içi germe ameliyatı ile liposuction bir arada yapılır. Bu uygulamalar hastanın daha estetik görünen bacaklara sahip olmasını sağlar.

Bacak içi germe ameliyatı olan hastaların ameliyattan sonra 2 gün kadar banyo yapması yasaktır. Bu sürede ameliyat bölgesine su değdirilmemesi gerekir. Daha sonra hastalar küvette yatmadan ayakta duş alarak yıkanabilir.

Kol germe ameliyatı uygulanan hastalarda ameliyattan sonra bir miktar şişlik oluşması normaldir. Bu nedenle hastalarda 2-3 gün kadar kola bandaj yapılır. Kolu saracak elastik bir bandajlama yapılır. Bir hafta kadar kolların kalp seviyesinden yüksekte tutulması da şişliğin daha hızlı inmesine yardımcı olacaktır. Hastaların bir ay kadar korse kullanması istenir. Korse kullanımı şişliklerin az olmasına ve bölgedeki derinin alttaki dokulara uyum sağlayarak daha kolay küçülmesini sağlar.

Bacak içi germe ameliyatı öncesi hastanın belden aşağısı uyuşturulur. Lokal anestezi bu ameliyatın yapılmasına yeterli olur. Ancak hastaların talep etmesi ya da başka bir sebepten dolayı ameliyat genel anestezi altında da yapılabilir.

Bacak içi germe ameliyatı yaklaşık 2-4 saat kadar sürer. Ameliyatta genel anestezi kullanıldıysa hastalar ertesi gün hastaneden taburcu olabilir. Ameliyatta kullanılacak anestezi türüne hastanın durumuna, talebine göre karar verilir. Bacak içindeki deri sarkması fazla olursa, ameliyat uzun süreceğinden hastanın konforu için genel anestezi tercih edilebilir. Ama lokal anestezi ile de ameliyatın yapılması mümkündür.

Fazla kilodan sonra kilo verme sürecinde vücut genelinde sarkma sorunu yaşanır. Bacak içi sarkması gibi hastada karın bölgesinde de sarkma oluşur. Bacak içi sarkması için yapılan ameliyat sırasında karın germe estetiği de yapılabilir. Bu sayede hastanın vücudunda daha estetik bir görünüm elde edilir. Ayrıca aynı ameliyatta bu işlemler kombine edildiği için ameliyatların maliyeti de azalmış olur.

Bacaklarda sarkma daha çok bacağın üst iç kısımlarında etkili olur. Bu etki yaşlanmaya bağlı bacak sarkmalarında daha çok görülür. Kilo kayıplarında ise bacağın her yerinde ciddi deri sarkmaları oluşabilir. Bu etki tüm vücutta da görülür. Karın, kalça, popo gibi kısımlar bundan etkilenir. Bacak içi germe işlemi yapılırken bacağın genelinde ve karın gibi bölgelerde de aynı anda germe işlemi yapılabilir.

Bacak içi germe sonrasında hastaların iyileşme döneminde bandajlar çıkarıldıktan sonra bir ay kadar korse kullanması gerekir. Bandajlar ise 1-3 günde çıkarılır. Korse çıkarıldığında ameliyat izleri de iyice solmaya başlamış olur.

 

BACAK İÇİ GERME VİDEO

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 00 89
WhatsApp ile Sor