fbpx

Flora Klinik

Türkçe İngilizce Arapça

Bacak Estetiği

bacak estetiği nasıl yapılırBacak estetiği erkekler ve kadınlar için oldukça önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bacak ve baldır bölgesi cinsiyet gözetmeksizin herkes için önemlidir. Kadınların bacakları açıkta bırakacak giysileri tercih etmesi, bacaklardaki estetik sorunların göz önünde olmasını sağlar. Bunları kamufle etmek hayli zor olur. Giysilerdeki etek boyu kısaldıkça bacak estetiği de gündeme gelir. İnce ve çarpık bacaklar, kalın yapıdaki bacaklar gibi estetik sorunların giderilmesi için estetik alanındaki uygulamalardan yararlanılması gerekir.

 


 

Bacakların görünümü cinsiyete göre farklılık gösterir. Erkekler kaslı yapıda bacaklara sahip olmak isterken, kadınlar uzun, simetrik, düzgün ve etkileyici bacaklara sahip olmayı ister. Bacaklarında estetik kusurlar olan kişiler bunu pantolon giyerek kapatmayı tercih edebilir. Ama bir süre sonra bu kişide huzursuzluğa yol açabilir. Özellikle kadınlar pantolonun yerine elbise, etek giymeyi arzu eder.


 

Bacak estetiği her mevsim yapılabilir. Bunun için en uygun yaş kişinin ruhsal ve anatomik gelişimini tamamladığı 18 olarak kabul edilir. Sadece doğumsal kusurlarda, yaralanmalar nedeniyle oluşan bacak kusurları için daha erken yaşlarda bacak estetiği yaptırılabilir. Bu estetik uygulama çelimsiz ince bacakların, hantal ve kalın bacakların, çarpık bacakların düzeltilmesini sağlar. Hastalar hem özgürce giysilerini seçer, hem de kendilerini daha mutlu hisseder.

 

Yağ transferi ve liposuction gibi yöntemler bacak estetiği için oldukça avantajlıdır. Hem operasyon sırasında fazla kesi yapılmasına gerek kalmaz, hem de işlem yapılan yerlerin gizlenmesi kolay olur. Hastanın kendi yağ dokusu kullanıldığı için, vücut tarafından dokunun reddi gibi bir sorun yaşanmaz. Bunun dışında fazlalık yağların kullanıldığı bölgelerde de belli oranda incelme etkisi meydana gelir.

 

 

Bacak estetiği kapsamındaki uygulamalar

Kalın bacak estetiği: Bacakların vücutla uyumu özellikle kadınlarda güzelliğin yansıması gibi görülür. Kalın bacaklarda şekillendirme ve tasarım için bütün detaylara dikkat edilmelidir. Bacakları kalın gösteren unsurlar kemik dokusundan, kaslardan ve yağ dokusundan oluşur. Genetik olarak kalın bacaklarda sorumlu genellikle yağ dokusudur. Bu durumda diz altından ayak bileğine kadar inen kalınlık için liposuction, lazer lipoliz ya da superdry uygulamaları yapılabilir. Kemiklerden kaynaklanan kalın bacaklar için yapılacak düzeltme sınırlıdır. Kalınlık kas yapısından kaynaklandığında ise botoks ya da cerrahi girişim tercih edilir. Bacak estetiği kapsamında yapılan bu uygulamalarda lokal ya da genel anestezi kullanılabilir.

 

Çöp bacak estetiği: Bazı hastalıkların neden olduğu bu bacak kusur tek bacakta ya da her iki bacakta etkili olabilir. Bacaklardaki aşırı incelikte silikon protez kullanılarak düzeltme sağlanabilir. Böylece diz altı adaleli ve kalın bir görünümde olabilir. Baldır kaslarının arasına endoskopi ile yerleştirilen silikon protez bacaklarda 3-4 cm kalınlık oluşturabilir. Hafif derecedeki ince bacak ve eğrilik sorununda ise, kişinin kendi yağ dokusu ile yağ enjeksiyonu yapılabilir. Kök hücreli yağ enjeksiyonu da olumlu sonuç verebilir. Ancak yağ dokusu yeterli değil ise hyalüronik asit enjeksiyonu yapılabilir.

 

Diz kapağı estetiği: Bacak estetiği için diz bölgesi oldukça önemlidir. Uyluk ve bacağın geçiş noktasındaki diz bölgesinin içinde yağlanma olursa, bacak görünümünü bozan bir sorun yaşanır. Bu bacağın daha kısa görünmesine de neden olur. Kadınlar etek giydikleri zaman diz bölgesi ön plandadır. Bu yüzden bacak estetiği alanında diz kapağı estetiği sıkça yapılan bir uygulamadır. Bu uygulamada diz kapağındaki fazlalıklar çıkarılır. Eğer eksikli varsa bunlar tamamlanarak bacak ve diz uyumlu bir hale getirilir. Bu operasyon yaklaşık 1 saat içinde tamamlanır. Diz kapağındaki yağlanma giderildiğinde bacağın çarpık görünümü de giderilmiş olur. Buda kişinin boyunu ve bacak boyunu daha uzun gösterir.

 

Ayak bileği inceltme: Kadınları çok rahatsız eden bu sorunda bacak estetiğini bozar. Özellikle boyu kısa olan kadınlarda ayak bileğinin yanları kalın olur. Kalınlık yağ dokusundan kaynaklanıyorsa liposuction yararlı olur. Ancak kas yapısından kaynaklı kalınlıkta ayak bileğine müdahale edilmemesi daha iyi olur.

 

Bacak estetiği öncesi yapılması gerekenler

 

Bacaklarındaki şekil bozukluğundan, kusurlardan rahatsız olan kişilerin önce bu alanda uzman bir plastik cerraha danışması gerekir. Bacaklarındaki estetik kusurların neler olduğu belirlenmelidir. İnce bacak, kalın bacak, asimetrik bacak, çapraz bacak, parantez bacak, dalgalı bacak gibi kusurlar muayene ile tespit edilecektir. Yağlanma içinde diz kapakları, diz iç kısımları, kalça tarafları kontrol edilir. Bu şekilde bacak estetiği kapsamında neler yapılabilir bunlar tespit edilir. Kişinin beklentileri ve neden estetik ameliyat olmayı istediği sorgulanır.

 

Her iki bacak için estetiği bozacak unsurlar araştırılır. Bacakların simetrisi kontrol edilir. Eğer düzeltme için implant kullanılacak ise protez ölçüleri alınır. Yağ transferi yapılması gündeme gelirse, hastanın yağ oranına bakılır. Kişinin genel sağlık durumu, kullandığı ilaçlar, kullandığı bitkisel içerikler, sigara alışkanlığı değerlendirmeye alınır.

 

 

İmplant ile bacak estetiği

 

Bacak estetiği için kullanılan protezlerin dokusu silikondan meydana gelir. Bacakların ölçüsüne göre uygun protezler hazırlanır. Bunlar kas üzerine lokal anestezi ya da sedasyon altında yerleştirilir. Diz arkasından açılan kesi yerinden kasların üzerine yerleştirilir. Yapılan işlem 1-1,5 saat içinde tamamlanır. Hastalar en geç bir hafta içinde hastaneden taburcu edilir. Bacak kasların serbest kalması için kadın hastaların 10 gün topuklu ayakkabıları giymemeleri gerekir. Erkekler için bu konuda bir zorluk olmaz. 6-8 hafta sonra hafif egzersizlere başlanabilir. Spor yapmak içinde 3 ay geçmesi gerekir.

 

 

Yağ transferi ile bacak estetiği

 

Bacaklarda çarpıklık, kalınlık, incelik gibi ekleme gerektiren kusurlarda yağ transferi yapılabilir. Kişinin karın, bel gibi alanlarından alınan yağ fazlası bacaklara transfer edilir. Bu bacaklardaki kusurların giderilmesini sağlar. Operasyonda genel anestezi ya da lokal anestezi kullanılabilir. Herhangi bir kesi açılmadığı için, yağ transferi ile bacak estetiği olan hastalar aynı gün taburcu edilebilir. Bir hafta sonra işlerine dönebilir. Hastaların 2 hafta kadar kompresyon çorabı giymesi, topuklu ayakkabılardan uzak durması gerekir.

 

Bacaklarda liposculpture ve yağ transferi ile denge prosedürünü oluşturma

 

Bu uygulamada diz bölgesi ve bacaklarda biriken yağ dokusu bacakların ihtiyacı olan bölgelerine dağıtılır. Dizin iç tarafında birikmiş yağ bacakların kaslı yapısını düzeltmek için kullanılabilir. İçe çarpık bacaklarda da diz içindeki yağlar dizin dış kısmına alınarak görünüm düzeltilir. Bu şekilde yapılan yağ transferinde 6-8 ayda biraz erime olabilir. Bunun için ikinci bir uygulama yapılabilir.

 

Kalın bacakların inceltilmesi

 

Bacak estetiği kapsamında kalın bacaklar için gastrokinemos adı verilen kas cerrahi bir girişim ile inceltilir. Kasın inceltilmesinden sonra bacaklarda da kalınlık sorunu giderilmiş olur.

 

Bacak estetiği sonrası iyileşme

 

Bacak kusurlarını düzeltmek amacıyla uygulanan bacak estetiği operasyonları implant sayısıyla orantılı şekilde 1-3 saat devam eder. Hastaların 2-3 gün süreyle bacaklarını yastıkla yükselterek dinlenmeleri gerekir. Normal yaşama dönüş için bacaklardaki bandajın çıkarılmasına kadar beklenmelidir. İşbaşı yapmak içinde 1 hafta geçmelidir. Hastaların normal yaşama dönüş için 6 hafta kendilerine dikkat etmesi önerilir.

 

Bacak estetiği implantları ne kadar işlev görür?

 

Silikon protezler için belirlenmiş bir kullanım süresi bulunmamaktadır. Bu nedenle bacak estetiği kapsamında kullanılan protezler ile hastalar yaşam boyu sıkıntısız bir süreç geçirebilir. Bazı hallerde enfeksiyon ya da protez ebatlarının değişmesi gibi etkenler nedeniyle protez değişimi gerekebilir.

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Bacak Estetiği” için 4 cevap

 1. Mensure Keskin dedi ki:

  Merhaba.
  Carpik bacak estetigi uygulamasi yapiyormusunuz? Euro olarak fiyatlar nedir? Tesekkur ederim.

  Selamlar

 2. sultan köroğlu kılınç dedi ki:

  merhaba benim tek bacağım çocukluktan geçirdiğim ameliyat-sonrası hem ince hemde çarpık kaldı bunu düzeltme imkanınız varmi semlarr

  • Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Sultan Hanım;

   Yağ dolgusu yapılabilir bize 0090 555 104 56 00 whatsapp ile gönderebilir misiniz.

   Bacak kemiğinizde problem var ise ortopedi doktoru ile görüşmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir