Skip links
alfa lipoik asit

Alfa Lipoik Asit Nedir ve Faydaları Nelerdir?

  Alfa lipoik asit nedir?

  Alfa lipoik asit tüm insan hücrelerinde bulunan organik bir bileşiktir. Enzimlerin besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Antioksidan özellikleri çok güçlüdür. Suda ve yağda çözünebilir bir yapısı vardır.

  Alfa lipoik asidin antioksidan özelliği çeşitli faydalarla ilişkilidir. Besinlerden doğal yolla alınabilse bile yetersiz kalabilir. Bu bileşiği elde etmenin en iyi yolu kırmızı et tüketmektir. Takviyeler çok daha güçlü alfa lipoik asit kaynağıdırlar.

  Alfa lipoik asit kaynakları nelerdir?

  En güçlü doğal alfa lipoik asit kaynağı ıspanaktır. Ispanak tüketerek vücudun ihtiyaç duyduğu temel düzeydeki miktarı karşılayabilirsiniz. Brokoli, domates, bezelye, lahana ve pirinç kepeği alternatif kaynaklardır.

  Kırmızı et tüketiminden belirli miktarda alfa lipoik asit alınabilmesi mümkündür. Sığır etinde bol miktarda bulunan bir bileşiktir. Hayvanın böbreği, kalbi, dalağı ve beyni en fazla lipoik asidin yer aldığı kısımlardır.

  Alfa lipoik asidin yan etkileri nelerdir?

  Bu önemli bileşik ağızdan ilaç gibi alınabilir veya iğne sayesinde damar yoluyla kullanılabilir. Genelde tercih edilen yöntem ağız yoluyla alınmasıdır. Bununla birlikte bazı kişiler onu krem gibi cilde uygulamayı tercih ederler.

  Alfa lipoik asit tedavisi 3-4 yıl sürebilen bir süreçtir. Güvenli bir yöntem olarak kabul edilir ve tolerans düzeyi yüksektir. En yaygın yan etkisi baş ağrısı ve mide bulantısıdır. Bazı kişilerde kusma ve mide ekşimesi yapabilir.

  Alfa lipoik asit krem olarak kullanılacaksa 10-12 haftalık bir tedavi süreci takip edilir. Yetişkinler için güvenli kabul edilir ama bebekler veya çocuklar için kullanılmamalıdır. Bazı hassas kişilerin cildinde kızarıklık yapabilir.

  Alfa lipoik asit neden kullanılır?

  Alfa lipoik asit diyabetli hastalarda yaşanan ağrıları ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Kolesterol seviyesini destekleyici bir etkiye sahiptir. Ayrıca aşırı kilo alımını kontrol edebilmek için tercih edilen bir bileşiktir.

  • Diyabetli hastalar: Diyabet hastası olan kişilerde sinir ağrısı için kullanılabilir. Ağızdan veya damar yolundan alınabilir. Bacaklarda ve kollarda oluşan yanma hissini veya uyuşmaları ortadan kaldırabilir.
  • Yüksek seviyede kolesterol: Kolesterol seviyesi yüksek olan hastalarda alfa lipoik tedavisine başvurulabilir. Tedavi kapsamında kişiye 3-4 yıl boyunca düzenli olarak kullandırılır.
  • Aşırı düzeyde kilo alımı: Aşırı düzeyde kilo alımı yaşamış olan kişilerin vücut ağırlığını kontrol atında tutmak için alfa lipoik asitten yararlanılabilir. Bu antioksidan kişinin vücut ağırlığını azaltabilir.

  Alfa lipoik asit tedavisi bu durumlar dışında pek etkili değildir. Alkol kullanan kişilerin karaciğer hastalığında, böbrek hastalıklarında ve görme gibi problemlerde etkin bir çözüm olduğu kanıtlanmış değildir.

  Alfa lipoik asidin faydaları nelerdir?

  Alfa lipoik asidin ana görevi antioksidan etkisine sahip olmaktır. Serbest radikallerle savaşır ve besinleri enerjiye dönüştürebilir. Genel olarak alfa lipoik asit takviyesi çeşitli hastalıklara eğilimli olan kişilere önerilir.

  1. Cildin yaşlanmasını geciktirebilir

  Yapılan bazı araştırmalar alfa lipoik asidin cilt yaşlanmasını geciktirebileceğini gösterir. Krem şeklinde uygulanan bu bileşik herhangi bir yan etki olmadan ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltabilir.

  Cilde uygulanan alfa lipoik asit, cildin iç katmanlarına nüfuz edebilir. Güneşin ilettiği zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlar. Cilt hasarını olabildiğince azaltarak yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırabilir.

  2. İltihabı olabildiğince azaltabilir

  Vücudunuz sürekli iltihapla boğuşmak zorunda kalıyorsa farklı rahatsızlıklara sahip olabilirsiniz. Diyabet veya kanser gibi problemlerle uğraşıyorsanız bu bileşik iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

  Gerçekleştirilen pek çok testte kişilerdeki CRP seviyelerini düşürebildiği görülmüştür. Alfa lipoik asidin özellikle kronik hastalığı olanlarda iltihaba karşı koyabilecek önemli bir destekleyici bileşik olduğu söylenebilir.

  3. Hafıza kaybını yavaşlatabilir

  Hafıza kaybı herkes için önemli bir tehdittir. Yüksek düzeyde stres hafıza kaybına sebebiyet verebilen kritik etkenlerden biridir. Alfa lipoik asidin güçlü bir antioksidan olması hafıza kaybını yavaşlatan bir etkiye sahiptir.

  Alfa lipoik asit serbest radikalleri nötr hale getirebilir. İltihaplanmayı olabildiğince yavaşlatır. Bu etkinin tam olarak ne düzeyde olduğu kesinleşmiş değildir. Çünkü araştırma sayısı oldukça azdır.

  4. Kalp hastalığı risklerini azaltabilir

  Alfa lipoik asit kalp hastalığı riskini epey bir azaltır. Kalp rahatsızlıkları modern dönemde oldukça yaygındırlar. Onlarla mücadele edebilmek için yoğun çaba gösterilir. Bu antioksidan kalp sağlığını destekleyici en iyi destekleyici bileşiklerdendir.

  Serbest radikalleri nötr hale getirebildiği için kalp hastalığı riskini azaltabilir. Hasarla bağlantılı olan stres düzeyini düşürebilir. Kan damarlarının düzgün şekilde çalışmasını ve genişlemesini sağlaması ise en önemli özelliğidir.

  5. Sinir sistemini destekleyebilir

  Alfa lipoik asidin sağlıklı olan sinir fonksiyonlarını desteklemesi söz konusudur. Sinir sistemiyle bağlantılı olan sendromların ilerlemesini yavaşlatır. Sinir sıkışması gibi problemlere yol açabilen uyuşmaları ve karıncalanmaları azaltabilir.

  Bununla birlikte sinir sistemiyle bağlantılı olan çeşitli sendromlar ortaya çıktıysa ameliyat gibi tedavilere başvurulabilir. Bu bileşik ameliyat sonrası iyileşme sürecini destekleyerek hastanın daha hızlı bir şekilde toparlamasını sağlayabilir.

  Alfa lipoik asit nasıl kullanılır?

  Alfa lipoik asit genel olarak tolerans düzeyi yüksek bir antioksidandır. Başlangıçta 6 aylık bir süreç uygun görülür. 600-1800 miligram aralığında bir kullanım dozu vardır. Doğru doz için doktorunuzdan tavsiye almalısınız.

  Bu bileşiğin kullanımı daima doktor gözetiminde olmalıdır. Genel anlamda standart bir dozdan bahsedilemez. Takviye yoluyla alacaksanız şişenin arkasındaki talimatlara uyum sağlamanız daha doğrudur.

  Alfa lipoik asidin yüksek dozda alınmasını gerektiren durumlar olabilir. Diyabet rahatsızlığı olan kişilere daha fazla doz sunulabilir. Ancak etkisinin ne olacağını bilmek ve doktordan bu konuda ek bilgi talep etmek gerekir.

  Alfa lipoik asit kullanırken nelere dikkat edilmeli?

  Alfa lipoik asit kullanımına karar vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Tıbbi durumunuz, alerjileriniz ve kullandığınız diğer ilaçlar hakkında bilinen her şeyi doktorunuzla paylaşmalısınız.

  Karaciğer hastalığınız, diyabetiniz, tiroit bozukluğunuz veya ciddi düzeyde B vitamini eksikliğiniz varsa çok dikkatli olmalısınız. Ayrıca çok fazla alkol tüketiyorsanız takviye şeklinde çok fazla kullanmak doğru olmayabilir.

  Hamilelik döneminde alfa lipoik asit kullanımına yönelik net bir bilgi yoktur. Ancak ne olursa olsun hamilelik ve lohusalık döneminde alfa lipoik asidi doktorunuzun kontrolünde kullanmaya özen göstermelisiniz.

  Benzer durum emzirme dönemi için geçerlidir. Alfa lipoik asidin anne sütüne geçip geçmediği net bir durum değildir. Emzirme döneminde kullanmamaya özen göstermeniz çok daha güvenli bir seçimdir.

  Alfa lipoik asit pek çok konuda size fayda sağlayabilir. Önceliğiniz her zaman onu doğal yollardan almak olmalıdır. Ancak vücudunuzun daha fazlasına ihtiyacı varsa uygun dozlardaki takviyelere başvurabilirsiniz.

  Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 0212 215 57 87 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp