Skip links
Akıllı dolgu

Akıllı Dolgu Nedir ve Nasıl Uygulanır?

  Akıllı Dolgu Nedir?

  Akıllı dolgu hyalüronik asit içermeyen bir dolgu maddesidir. Cildin yaşlanması sonucu oluşan hacim kaybını önlemek için kullanılır. Uygulandıktan sonra zaman içerisinde cildi şekillendirir ve eski haline getirmeye başlar.

  Akıllı dolgu, PCL olarak bilinen bir bileşene sahiptir. Bu bileşen mikro kürelerden oluşur. PCL, CMC ile yapılmış bir jel taşıyıcının içerisinde bulunur. Cilde enjekte edildikten sonra iki aşamalı süreç başlar.

  CMC ile yapılan jel anında etki göstererek cildi şekillendirir. Yaklaşık olarak 12 hafta boyunca etkisini gösterir. Bu süre zarfında mikro küreler cildinizi uyararak kolajen üretimini teşvik ederek nihai sonucu oluştururlar.

  Akıllı dolgu ile hyalüronik asit arasındaki fark nedir? Söz konusu fark iki dermal dolgu maddesinin işleyişiyle ilgilidir. hyalüronik asit jel yardımıyla cildi doldurur. Akıllı dolgu ise kolajen üretimini teşvik ederek etki gösterir.

  Diğer dolgulardan farkı birkaç ay içerisinde etki göstermesidir. Hacim artışı sayesinde tedavi bölgesindeki hacim kaybı ortadan kalkar. Bununla birlikte dolgu uygulamalarında görülen çoğu yan etkiyle karşılaşılmaz.

  Akıllı dolgunun avantajları nelerdir?

  Akıllı dolgu

  Akıllı dolgu daha çok hyalüronik asitle karşılaştırılır. Bu dermal dolgular son derece etkilidirler. Belirli koşullarda ise etki sonuçları farklı olabilir. Doktorunuz deneyimleri doğrultusunda cildiniz için en doğrusunu tercih etmenizi sağlar.

  Akıllı dolgu çoğu hyalüronik asitten çok daha uzun ömürlüdür. Maliyet karşılaştırılması yapıldığında uzun vadede biraz daha avantajlıdır. Yan etkileri çok fazla değildir ve hyalüronik asit gibi yer değiştirmez.

  Diğer taraftan, hyalüronik asitle yapılan tedavilerin büyük bir bölümü geri alınabilirler. Akıllı dolgu açısından prosedürler biraz daha katıdır. Ayrıca hyalüronik asit kadar cilde nem desteği sunabilen bir yapısı yoktur.

  Akıllı dolgu hassas alanlarda çalışmaya uygun değildir. Dar bölgelere veya gözün çevresi gibi aşırı hassas konumlara uygulanamaz. Doktorunuza danışarak tedaviniz için en uygun dolgu maddesine karar verebilirsiniz.

  Akıllı dolgunun yan etkileri nelerdir?

  Akıllı dolgu güvenli midir? Tedavi açısından akıllı dolgu oldukça güvenli kabul edilir. Yan etkilerinin büyük bir kısmı enjeksiyon bağlantılıdır. Hafif şişlik, ağrı ve bazı bölgelerde morarma oluşabilir. Tüm yan etkiler tamamen geçicidirler.

  Yan etkiler çok sık görülmezler. Doktorunuz tedavi öncesinde gerekli cilt testlerini yaptığında reaksiyon riskini ortadan kaldırır. Enjeksiyonla bağlantılı olan yan etkiler ise doktorunuzun deneyimiyle alakalıdır.

  Akıllı dolgu yapısal olarak eriyemez bir malzemedir. Tedavi sırasında taşma riski yaşanabilir. Doktorunuz yeteri kadar becerikli değilse ve ne yaptığını bilmiyorsa bu tür bir riskle karşı karşıya olacağınızı bilmelisiniz.

  Akıllı dolgu hangi bölgelere uygulanabilir?

  Akıllı dolgu uygulanabilirlik açısından çok yönlüdür. Genel olarak burun ve çene etrafında kullanılır. Sert bir yapısı olduğundan söz konusu bölgelerde çok daha iyi bir iş çıkarır. Ancak alın gibi kalıplı alanlarda dahi kullanımı mümkündür.

  Akıllı dolgu en iyi performansını çene kısmında gösterir. Etkisi çok daha uzun ömürlü olur. Hastanın sağlık durumu el verdiği sürece hyalüronik asit kullanılan bölgelerde akıllı dolguya başvurulabilir.

  Kaş bölgesi, şakaklar, yanaklar, yüzün alt kısmı ve eller akıllı dolgunun kullanılabileceği diğer alanlardır. Ancak akıllı dolgunun kullanım alanları doktorunuzun yapacağı cilt testleri sonrasında belirlenecektir.

  Akıllı Dolgu Nasıl Uygulanır?

  Akıllı Dolgu Nasıl Uygulanır?

  Doktorunuzla ilk görüşmeniz fikir alışverişi üzerine olacaktır. Hedeflerinizi onunla paylaşmanız gerekir. En başta doktorunuz sizden cilt testi istemelidir. Cilt testi sonrasında tam olarak cildinizin durumu netleşmiş olur.

  Daha sonra doktorunuz cildiniz için en uygun dermal dolguyu sizinle paylaşır. Söz konusu dermal dolgular arasında akıllı dolgu yer alabilir. Akıllı dolgu yaptırmayı tercih ettiğinizde tedavi prosedürlerini öğrenirsiniz.

  Dermal dolgu yapılmadan önce herhangi bir ağrı veya sızı hissetmemeniz için lokal anestezi gerçekleştirilir. Lokal anestezi etkisini gösterdikten sonra dermal dolgu cilde enjekte edilir. Enjeksiyon işlemi 30-60 dakika sürebilir.

  Dolgu tedaviniz bittikten sonra herhangi bir aksamayla karşılaşmadan normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Ancak enfeksiyon riskinden uzak durabilmek için bazı işlemleri yapmamaya özen gösterebilirsiniz.

  Akıllı dolgu kalıcı mıdır?

  Akıllı dolgu, yaygın olarak kullanılan dolgu maddelerinden farklı yapıdadır. Mikro küreler şeklindedir. Bu mikro küreler zaman içerisinde çözülürler. Moleküllerin çözülme süreci cilde enjekte edilmelerinin ardından başlar.

  Moleküllerin çözülmeye başlaması emilme sürecini ifade eder. Mevcut hacmini kaybedebilmesi sadece tüm moleküllerin çözülmesiyle gerçekleşir. Bu sebeple tedavinin etki süresi molekül seviyesine bağlıdır.

  Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  dolgu uygulamaları

  Dermal dolgu yaptırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Doktorunuz size ek bilgi sunmak için çaba gösterecektir. Size düşen ise doktorunuzun tavsiyelerine uyarak iyileşme sürecini olumlu ilerletmektir.

  1. Ağrı kesici kullanımına dikkat edin

  Ağrı kesici kullanımını minimum düzeyde tutmanız gerekir. Özellikle iltihap önleyici etkiye sahip ağrı kesicilerden uzak durmalısınız. Çünkü bu tür ağrı kesiciler tedavi bölgesinde kızarıklık ve şişme oluşmasına neden olabilirler.

  Doğru ağrı kesici tavsiyesi için tedaviye başlamadan önce doktorunuza kullandığınız tüm ilaçlar konusunda bilgi vermeniz gerekir. Lokal anestezi sonrasında ağrı hissetmeniz doğaldır. Doktorunuz ağrıyı azaltmak için öneriler sunmalıdır.

  2. Bir süre egzersiz yapmamaya çalışın

  Yüzünüze dolgu yaptırdıysanız yaklaşık bir hafta boyunca egzersiz yapmamalısınız. Egzersizin en önemli etkisi enfeksiyonla ilgilidir. Eğer egzersiz yapmayı sürdürürseniz enfeksiyon riskini yükseltmiş olursunuz.

  Enfeksiyona ek olarak şişme ve morarma gibi problemler yaşayabilirsiniz. Sadece ağır egzersizlerden uzak durmak yeterli değildir. İyileşme sürecini desteklemek için bir süreliğine tüm egzersizlere ara vermelisiniz.

  3. Belirli bir süre alkol tüketmeyin

  Alkol tüketimi ile yapılan dolgu arasında doğrudan bir bağ söz konusu değildir. Bir başka ifadeyle alkol tüketimi dermal dolgu performansını etkilemez. Uzun vadede herhangi bir endişeye kapılmanıza gerek yoktur.

  Kısa vadede ise alkol tüketimine bağlı olarak morarma ve şişme yaşanabilir. Tedavi olduktan sonra en az bir hafta boyunca alkol tüketmekten kaçınmalısınız. Sağlığınız için en doğru seçim bu olacaktır.

  4. Havuz ve SPA gibi yerlere gitmeyin

  Düzenli olarak havuz veya SPA gibi yerlere giden biriyseniz bir süreliğine randevularınızı ertelemelisiniz. Dolgu yaptırdıktan sonra çok fazla sıcağa ve güneş ışığına maruz kalmak çok iyi bir fikir değildir.

  Günlük yaşantınızda güneş ışığına çok fazla maruz kalmanız gerekiyorsa mutlaka güneş koruyucu krem kullanmalısınız. SPF 30 ve üzeri değerdeki güneş kremleri idealdir. Ayrıca cildinizi aşırı soğuktan korumalısınız.

  5. Bir süre tedavi bölgesine dokunmayın

  Tedaviniz tamamlandıktan sonra en az 24 saat boyunca tedavi bölgesine dokunmamalısınız. Özellikle o bölgeyi ovalamaktan olabildiğince kaçınmalısınız. Bölgeyi temiz tutmak önemli olsa bile dikkatli olmalısınız.

  Benzer durum makyaj için geçerlidir. Hafif düzeyde makyaj yapabilirsiniz ama aşırıya kaçarsanız enfeksiyon riskini yükseltirsiniz. Çok fazla makyaj malzemesi kullanırsanız cildinizde kızarıklık oluşumuna neden olabilirsiniz.

  6. Doktorunuzun tavsiyelerine uyun

  Cildinizin kısa sürede toparlayabilmesi için doktorunuz size sayısız öneri sunacaktır. Tedavinin ardından onun önerilerine mutlaka uyum sağlamanız gerekir. Cildinizde farklı bir problem yoksa genel olarak bu uyarılar standart olurlar.

  Tedaviden sonra kısa bir süreliğine kan sulandırıcı ilaç kullanmamalısınız. Aynı zamanda bitkisel destek ürünlerinden uzak durmalısınız. Farkında olmasanız bile bunlar tedavinin sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebilirler.

  Akıllı dolgu fiyatları nelerdir?

  Akıllı dolgu fiyatları değişkendir. Her hastanın cildi farklı yapıdadır ve hastanın bilmediği farklı cilt sorunları olabilir. Tedavi için doktorunuzdan destek istediğinizde sizi en iyi şekilde yönlendirmiş olacaktır.

  Dermal dolgu işlemi yaptıracağınız klinikte öncelikle cilt testi yapılıp yapılmayacağına dikkat etmelisiniz. Çünkü cilt testi olmadan yapılacak her türlü tedavi beklenmedik sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

  Tedavi fiyatlarını etkileyen en önemli faktör kişinin cilt yapısı, kişinin yaşı, kliniğin kullanacağı ekipmanlar ile malzemeler, doktorun deneyimi ve tedavi edilecek bölgedir. En doğru fiyat bilgisi için doktorunuzla görüşmelisiniz.

  Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 0212 215 57 87 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp